YÜZME HAVUZLARINDA MALZEME SEÇİMİ


Yüzme havuzu Malzeme Seçimi

 

 

 

 

 

 

 

 

Havuzun hijyeni ve bakımı açısından malzeme seçimi oldukça etkilidir. Havuz bakımı için gereken en önemli malzemeler; havuz sirkülasyon pompası, filtre, elektrik panosu, aydınlatma trafosu ve havuz kimyasallarıdır.

Suyun temiz ve hijyenik olması açısından günlük su sirkülasyonunu yapan pompa ihmal edilmemesi gereken bir havuz malzemesidir. Havuz ekipmanları içinde yer vereceğimiz havuz filtresi ise, suyun içindeki katı pislik ve yosunların temizlenmesi görevini yapar. Kullanılacak elektrik panosunun nemli ve sıcak ortamlarda çalışabilecek şekilde en az ip65 sınıfında olmasına özen göstermelisiniz. Pano içinde yada ana elektrik hattı üzerinde mutlaka kaçak akım rölesi kullanmalısınız. Bu sizin can güvenliğiniz için çok önemlidir.

Havuz bakımında kullanılan havuz kimyasalları çok önemlidir. Havuz kimyasalı seçerken sadece Sağlık Bakanlığı onayının olması yeterli değildir çünkü sahte ürünler kullanılabilmektedir. Kimyasal alacağınız yerin konusunda uzman, güvenilir yerler olmasına dikkat etmelisiniz.